Činčila – priručnik
Činčila – Nikola Popović
Izdavač – Poljoprivredna biblioteka Draganić
Kategorija – poljoprivreda
Pismo – ćirilica
Broj stranica – 39
Povez – meki povez
Godina izdanja – 2004
Format – 12 X 21 cm
Tiraž – 5000 komada
ISBN – 86-441-0521-3


Priručnik “Činčila” koji je napisao Nikola Popović je objavljen u periodu dok su u Srbiji važili drugi zakonski propisi vezani za uzgoj životinja radi dobijanja krzna. U knjizi je opisana dugorepa činčila (lat. Chinchilla lanigera), koja je jedina iz grupe činčila bila pogodna za uzgoj. U sklopu te vrste su se razvile tri grupe, da kažem rase : La plata, Costina i Raton.
Opisan je postupak sa životinjama uopšteno, sa napomenom da činčile imaju dva mehanizma za odbranu, prvi je ispuštanje mirisa koji je kakakteristčan, a drugi sistem je odbacivanje dlake. Jedna od stvari koja je bitna jeste kupanje činčila u pesku, koji treba biti u posebnoj činiji prisutan u kavezu gde one borave. Činčile su individualne životinje, pa se uglavnom drži samo po jedna u kavezu.
U narednim poglavljima u ovoj knjizi o činčilama je prikazan sistem parenja i način ishrane. Obe ove aktivnosti imaju svoje specifičnosti i zahtevaju malo iskustva u praksi da bi se stekla rutina kako se hrane činčile. One su biljojedi i od hrane im se daju briketi (pelet) i seno, a tu je i obavezno prisustvo sveže vode.
Ono što bi valjalo napomenuti i zašto je ova knjiga o činčilama i sada interesantna jeste poglavlje o bolestima činčila i njihovoj zdravstvenoj zaštiti. Trenutno su činčile popularne kao kućni ljubimci, međutim nije baš da ima mnogo literature koja se bavi njima, pa je ovaj priručnik sasvim dobar da popuni tu prazninu.
Što se tiče ilustracija u ovoj knjizi ima baš dosta fotografija koje su crno bele. Kvalitet je prosečan i od koristi su da bi se bolje razmelo ono o čemu se piše. Uz to ima i par crteža koji su takođe dobrog kvaliteta. Deo podataka je prikazan u tabelama, što je od koristi jer se preglednije mogu sagledati podaci. Na kraju ću još jednom da skrenem pažnju da pre nego se napravi farma činčila treba da se svako upozna sa važećim zakonima Srbije.
Slike knjige









Sadržaj knjige “Činčila”
Uvod
Biološke karakteristike činčile
Prostorija i tehnološka oprema za uzgoj činčile
Ishrana
Postupak sa činčilama
Održavanje higijene kaveza i prostorije
Razmnožavanje
Parenje mladih jedinki
Parenje starijih jedinki
Čin parenja
Ustanovljavanje trudnoće
Okot
Uzgajanje mladunaca
Zdravstvena zaštita uzgoja činčile
Žrtvovanje i iskorišćavanje kože činčile
Ekonomski smisao uzgoja činčile
Literatura