Ribolovni tereni Jugoslavije – Veljko Klašterka
Izdavač – Mladinska knjiga
Kategorija – ribolov
Pismo – latinica
Broj stranica – 191
Povez – tvrdi povez
Godina izdanja – 1989
Format – 12 X 22 cm
Tiraž – 5 000
ISBN – nema
ISSN – nema
Knjiga „Ribolovni tereni Jugoslavije“ koju je napisao Veljko Klašterka je veoma ambiciozno zamišljena i solidno napravljena. Promašaj koji nisu primetili odmah u startu je bio da se ne mogu prikazati kvalitetne karte u knjizi koja bi trebala da bude džepni format. Na sreću to je jedini nedostatak, sve ostalo je u knjizi dobro ispalo.
Između korica i uvodnog lista (na početku i na kraju) je prikazana karta jugoslavije sa označenim područjima koja su prikazana na mapama. Sve je to označeno sa brojevima i lako se može pronaći u knjizi. Cela ideja je potekla iz akcije izrade katastra voda koji je urađen u Sloveniji, pa je ova knjiga u neku ruku pokušaj da se to na popularan način to proširi na celu teritoriju bivše Jugoslavije.
Mada je kao prvo poglavlje naveden naziv – Slatkovodne ribe Jugoslavije, to poglavlje je veoma skromno napisano na samo dve strane. Deo koji sledi o veštačim mušicama za mušičarenje je širi i dobro je pokriven sa fotografijama u boji. Navedeni su engleski i slovenački nazivi, međutim propustili su priliku da na slikama bar brojevima označe koja je mušica koja, to bi dosta pomoglo početnicima.
U narednim poglavljima se ređaju reke i jezera, sa opisima složenim redom. Prvo ide izvor i tok reke, pa koje ribe ima, pa koji su to konkretno tereni za ribolov, onda par napomena za smeštaj i informacije o nabavci ribolovnih dozvola. Na kraju se nalazi i preporuka šta se još može obići u tom kraju. Ovo su i danas veoma korisne informacije za ribolovce koji vole da putuju, ali i za sve koji vole boravak uz vodu.
Što se tiče ilustracija, u knjizi ima veliki broj fotografija u boji, one uglavnom prikazuju atmosferu sa obale. Uz većinu fotografija se nalazi tekst kao opis, ali je on prilično uopšten. Mape su dobro urađene, ali su u nekim situacijama previše sitne, ka na primer ona koja prikazuje kanalsku mrežu Dunav – Tisa – Dunav. Međutim i takve su od pomoći da se malo bolje shvati o čemu se piše u tekstu.
Slike knjiga
Sadržaj knjige „Ribolovni tereni Jugoslavije“
Predgovor
Slatkovodne ribe Jugoslavije
Umjetne mušice na planinskim rijekama Bosne
Umjetne mušice na rijekama Slovenije
Mušice za ribolov na rijeci Gackoj
Soča
Idrijca
Unec
Cerkniško jezero
Bohinjsko jezero
Sava Bohinjka
Bledsko jezero
Radovna
Područje Ribiške družine Kranj
Bajeri Bobovke i Sava kod Kranja
Zbiljsko jezero / Jezero Črnava / Kokra
Krka
Kupa
Plitvička jezera
Gacka
Jezero Sabljaci
Vitunjčica
Dobra
Una
Sana / Krka i Unac
Klokot i krušnica
Vrbas
Pliva i Janj
Plivska jezera
Vransko jezero
Neretva i Jablaničko jezero
Pritoci rijeke Neretve
Bosut
Spačva i Studva
Plavsko jezero
Dunav (Aljmaš)
Tisa i kanali Dunav-Tisa-Dunav
Morava i Zapadna Morava
Rasina
Mlava
Dunav (Kladovo i Donji Milanovac)
Drina
Tara / Piva / Ostali pritoci Drine
Ohridsko jezero
Globočnica i Spilje
Struga / Globočnica
Mavrovsko jezero
Radika
Kazalo
Literatura