Ilustrirani leksikon tehničkih znanja – Mihajlo Velimirović
Izdavač – Panorama Zagreb
Kategorija – uređenje doma
Broj stranica – 734
Pismo – latinica
Povez – tvrdi povez povez
Godina izdanja – 1968.
Format – 16 x 24 cm
Tiraž – nepoznat
ISBN – nema
ISSN – nema
Knjiga „Ilustrirani leksikon tehničkih znanja“ koju je napisao Mihailo Velimirović spada u odlične izvore informacija za sve koje interesuje tehnika. Mada je sada to zastareo koncept, jer umesto u leksikonu o svakon se pojmu može dodatno informisati na internetu, ova knjiga je zadržala svoju zanimljivost.
Knjiga je manjeg formata, ali bi se slobodno mogao upotrebiti izraz enciklopedija. Ogroman broj pojmova je obrađen, teško bi mi bilo da ovde opišem to. O kvalitetu knjige dovoljno govori i da je ovo ovde prikazano njeno ćetvrto izdanje.
Da bi malo probao prikazati kako su termini ovde obrađeni prepisaću nekoliko njih sa objašnjenima.
- Akitropija – svojstvo jednog istog elementa da se javlja u raznim oblicima, ali s različitim fizičkim i hemijskim sastavima ( na primer element ugljenik kao grafit, dijamant i amorfni ugljenik, kiseonik i ozon, element fosfor kao žuti, crveni, metalni itd. )
- Bar – jedinica pritiska koja se upotrebljava u meteorologiji
- Barijera – prirodna ili veštačka prepreka, brana ili prepona (v. Potencijalni breg)
- Morova vaga – vaga za merenje gustine neke tečnosti na osnovu potiska na telo poznate zapremine
- Periskop – optički aparat podmornica koji omogućava da se pri dubni 8 – 12 metara ispod vode prati kretanje na površini vode. Periskop se sastoji od jedne ili više uvlačećih metalnih cevi određene dužine sa optičkim uređajem za osmatranje i praćenje.
- Trajanje oscilacije – vreme koje je potrebno klatnu, izvedenom iz ravnotežnog položaja, da iz ravnotežnog položaja stigne u oba najudaljenija položaja i da se vrati u ravnotežni položaj.
Ovo je samo izvod nekoliko nasumičnih pojmova koje sam prepisao, da bi ste stekao uvid kako to otprilike izgleda u knjizi.
Što se tiče ilustracija knjiga je odlično opremljena i to isključivo sa crtežima koji su odlično urađeni. Ima tu prikaza kako neštom izgleda u perspektivi, takođe su tu i šeme nekih uređaja a ima i prikazanih principa nekih fizičkih pojava. Sve te ilustracije su od ogromne pomoći da se bolje razume ono o čemu se piše u knjizi.
Slike knjige
Sadržaj knjige „Ilustrirani leksikon tehničkih znanja“
Kao u svim leksikonima i u ovome je sce složeno po početnim slovima pojmova koji su poređani po abecednom redu. Na početku ide predgovor autora, pa potom reč urednika (iz koje saznajemo da je autor umro ne doćekavši objavljivanje ovog leksikona), pa se nakon toga ređaju slova i pojmovi. Na kraju se nalazi deo sa prilozima koji su dosta bogati.